KsiążkiNewsletterKsiążkiPOLECAMY |
Sztuka mówienia "NIE". Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy
"Sztuka mówienia "NIE". Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy" to jeden z najlepszych poradników, które przeczytałam w swoim życiu. Zapoznanie się z nim pozwoliło mi odkryć swoje słabości i zrozumieć, dlaczego w określonych sytuacjach reaguję w sposób, którego tak naprawdę nie chcę. Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z panem Zahariadesem. Mam wrażenie, że zapoznając się z jego pozycjami, mogę dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy i mądrze poszerzać swoje granice. Polecam!
Ciąg dalszy recenzji dostępny na portalu
Asertywność nie jest moją mocną stroną, oj nie. Niejednokrotnie biorę na siebie zadania ponad miarę, lub zgadzam na rzeczy, na które nie do końca mam ochotę. Chociaż zauważam na tym polu sporą poprawę. Uczę się zdrowego egoizmu i stawiania własnych potrzeb na równi z potrzebami drugiego człowieka ?
Dlatego zwróciłam uwagę na ten tytuł. Poradnik poruszający temat asertywności i umiejętności pozytywnego odmawiania. Całość podzielona jest na kilka części, w których autor omawia temat z różnej perspektywy.
W książce przedstawione są zarówno argumenty przemawiające za asertywnością, powody, z jakich najczęściej ulegamy prośbom innych oraz sposoby, w jaki sposób odmawiać w zgodzie z uczuciami własnymi i osoby proszącej.
Moim zdaniem ta książka warta jest poznania, jeśli czujecie, że problem z odmawianiem dotyczy też Was
Trudno jest nam mówić "nie", zwykle mamy obawę, że wyjdziemy wówczas na osoby nieuprzejme. Ponadto lubimy czuć się pomocni, zgodni oraz konsekwentni, zatem chętnie deklarujemy włączenie się w jakieś działanie i mimo braku czasu, chęci czy energii, staramy się go zrealizować. Skoro "daliśmy słowo", raczej nie mamy tendencji, by się wycofywać. Niestety nasze problemy związane z odmawianiem bardzo często są przez innych wykorzystywane. Efekt jest taki, że w mieszkaniu zalegają nam niepotrzebne rzeczy, które przyjęliśmy, kupiliśmy pod czyimś wpływem, jesteśmy zaangażowani w coraz więcej rzeczy, mamy coraz mniej pieniędzy i coraz mniej czasu na swoje pasje, zainteresowania czy wręcz na odpoczynek. Przepełnia nas poczucie winy i złość, na siebie i innych. Nie musi tak być, bowiem odnawiania da się nauczyć, wystarczy tylko zmienić sposób komunikowania z uległego na asertywny.
Uległy sposób komunikacji oznacza, że nasze decyzje i myśli dopasowujemy do innej osoby, ulegamy jej, czyli mówimy ?tak?, nawet jeśli myślimy ?nie?. Z kolei asertywna komunikacja polega na tym, że przekazujemy swoje uczucia i myśli, a także podglądy i decyzje w sposób otwarty, czyli mówimy zgodnie z tym, co myślimy, czujemy i uważamy z jednoczesnym zachowaniem szacunku do drugiej osoby. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Warto sięgnąć po książkę pt. ?Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji. Odzyskaj kontrolę i czas. Odmawiaj bez poczucia winy?. Ta książka Damona Zahariadesa to niezwykle cenna pozycja na rynku, bowiem problem z odmawianiem ma tak naprawdę większość z nas. W rezultacie pozwalamy, by inni naruszali nasze prawa, by obarczali nas różnymi rzeczami (często nawet nie zdają sobie oni sprawy, że jest to problem), a my bierzemy na swoje barki tyle, że w pewnym momencie zaczyna nas to przytłaczać. Dlatego też opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik pozwala nam odzyskać kontrolę nad naszym życiem i nareszcie otwarcie sprzeciwić się manipulacji czy po prostu zadaniom, których wykonać nie chcemy.
To książka nie tylko dla tych, którzy mają problemy z odmawianiem sprzedawcom i dają się naciągać na różnego rodzaju niepotrzebne produkty i usługi. To również pozycja dla tych, którzy uważają się za osoby asertywne ale są (lub nie) świadomi tego, że są grupy osób (np. rodzice, partner, dzieci), którym ulegają. Autor, w czterech częściach swojej książki pokazuje z czego wynika nasza niechęć do odmawiania i pokazuje, w jaki sposób z tym walczyć, a także dzieli się z nami uniwersalnymi strategiami odmawiania w taki sposób, by nie czuć przy tym dyskomfortu. Niezwykle cenna jest ostania część, w której autor koncentruje się na osobach, którym zwykle z różnych względów nie odmawiamy, każdą z tych osób rozpatrując osobno, w zależności od relacji i tematu. Dodatkowo ? jako prezent od autora ? otrzymujemy kolejny poradnik ? umieszczony na końcu omawianego, który pokazuje, w jaki sposób ?podkręcić swoją produktywność?.
Książkę warto przeczytać wnikliwie w całości, a następnie sięgać po nią zawsze, kiedy mamy moment słabości, zawahania, lub kiedy stwierdzimy, że daliśmy się jednak ? mimo posiadanej wiedzy ? zmanipulować. Te momenty będą jednak coraz rzadsze, bowiem rozumiejąc naturę naszego problemu, łatwiej nam będzie z nim walczyć. Autor dokładnie tłumaczy bowiem nawyk zadowalania innych, jaki mamy w sobie wypracowany przez lata, omawia również znaczenie ustalania priorytetów swoich potrzeb. W rezultacie zaczynamy przekonywać się do tego, by najpierw zadbać o swoje potrzeby. Mówienie ?NIE? zacznie działać na nas wyzwalająco, mimo że pokonanie zakorzenionego nawyku zgadzania się, może być trudne i zająć nam nieco czasu. Jednak efekt tych wysiłków będzie wyzwalający, bowiem wreszcie uda nam się ograniczyć swoje skłonności do stawiania innych ludzi przed sobą, do dbania o innych przy jednoczesnym lekceważeniu swoich potrzeb, swojej osoby.
Książka dla osób, które zaczynają swoją przygodę z asertywnością. Autor Samon Zahariades w pierwszej części książki pisze o nawyku zadowalania innych, następnie podaje przyczyny, dlaczego tak trudno nam powiedzieć "NIE". W trzeciej części pokazuje nam dziesięć gotowych strategii odmawiania, a w czwartej pisze o tym, jak mówić "NIE" w różnych sytuacjach. Dzięki lekturze tej książki można dowiedzieć się skąd w nas trudność w odmawianiu i jak nauczyć się mówić "NIE" zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy.
"Nie" działa wyzwalająco. Jednak rozwijanie cechy asertywności bywa trudne. Nauczyliśmy się, żeby zadowalać innych. Czasem kosztem własnego zdrowia lub szczęścia. To zakorzeniony przez lata nawyk, który trudno zwalczyć ale warto i to bardzo, ponieważ chodzi tu o własne życie. Kiedy przedkładasz własne potrzeby nad potrzeby innych tracisz niesamowitą możliwość samorealizacji, spełnienia własnych marzeń i celów.
Damon Zahariades napisał książkę opartą na własnych doświadczeniach. Damon był człowiekiem dla którego liczyło się tylko zadowolenie innych. Potraktował to nastawienie jako nałóg i postanowił z niego wyjść! Teraz dzieli się swoimi przemyśleniami oraz metodami, które kształtują nawyk ustalania w życiu granic. Stworzył nawet test, który ma na celu stwierdzić, czy nie jesteśmy osobami, którym chorobliwie zależy na zadowoleniu innych!
Książka pomoże zrozumieć dlaczego odmawianie nie czyni nas złymi ludźmi. "Sztuka mówienia NIE" to naprawdę wyzwalająca lektura. Pozwala spojrzeć na wiele spraw z dystansu i sprawia, że zaczniemy myśleć najpierw o sobie a później o innych. W zdrowy sposób! Tyle cennych wskazówek w tak niepozornej książce.
Książka, którą widzicie to pozycja bardzo ważna, ponieważ każdego dnia spotykam ludzi, którzy powtarzają: chcę zrobić coś dla siebie i pozbyć się wiecznego poczucia winy, że jestem niewystarczający, nie nadążam w tym ciągłym biegu, chcę umieć odmawiać. Wielu z nas dobrze zna sytuacje, w których trudno było odmówić, nawet jeżeli czuliśmy wewnętrzną niezgodę.
Umiecie już mówić nie? A może nadal pracujecie nad tą umiejętnością tak jak ja? Jesteście dopiero na początku drogi? Niezależnie od etapu, na jakim się znajdujecie, warto pracować nad asertywnością i ta pozycja to dobra propozycja pozwalająca rozwijać ?talent do mówienia nie". Bo, że jest to talent, chyba nie ma wątpliwości? :) Autor określa ją zaś jako cechę wyuczoną, umiejętność, którą da się wyćwiczyć.
Książka jest podzielona na cztery części: standardowo w tego typu pozycjach, pierwsza odnosi się do doświadczeń autora, ale również do różnicy pomiędzy asertywnością a agresywnością. Druga to powody i nasze motywacje, które powodują, że mówimy tak, kiedy myślimy nie. W trzeciej poznacie przykładowe techniki, które pozwolą odmawiać bez urażenia uczuć innych, z zachowaniem należytego szacunku do drugiej strony i do siebie, a także zmniejszenia szansy na wrogą reakcję. Ostatnia część dotyczy praktyki, czyli jak wdrożyć wspomniane wcześniej techniki w życie.
Pozycja, pomimo że dotyczy złożonego problemu, jest napisana przystępnym językiem i czyta się ją bardzo szybko. Dowiecie się również co nieco o zwalczaniu pokus, np. kiedy nie chce nam się ćwiczyć. Na koniec znajdziecie zaś część dotyczącą nawyków, o których często zapominamy...
Książka, która mogłaby być mejlem. Nudna treść, te same rzeczy powtarzane po wielokroć, tyle że nieco innymi słowy. Długie opisy tego, co będzie w dalszych rozdziałach. Nie dobrnąłem do końca. Tej książce mówię stanowcze NIE.
|
Twoje narzędziaZakupy i usługiOferty pracyPodaj szczegóły pracy jakiej szukasz (zawód, miasto, stanowisko, itp.) lub wybierz branżę. |
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy |
Copyright © Kasat Sp. z o.o.