KsiążkiNewsletterKsiążkiPOLECAMY |
Rozwój regionalny - Wybrane aspektyAutor:
Aleksandra Fudali,
Marta Zygier,
Anna Tomczyk,
Dariusz Grzybek,
Ilisio Manuel de Jesus,
Agnieszka Napiórkowska-Baryła,
Mirosława Witkowska-Dąbrowska,
Łukasz Matwiej,
Krzysztof Wiaderek,
Maria Kukurba,
Krzysztof Gąsiorowski
Cena książki: 13.66 złNakład wyczerpanyWprowadzenie
Publikacja jest efektem pracy pracowników naukowych, którzy prezentują własny dorobek naukowy w tych dziedzinach.
Część pierwsza - W najbliższym czasie oraz w perspektywie kilkunastu nadchodzących lat zaistnieje w Polsce zasadnicza potrzeba prowadzenia polityki rozwojowej mającej na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarki polskiej przez uruchamianie niewykorzystanych zasobów pracy, absorpcję i tworzenie innowacji, stymulowanie rozwoju kapitału społecznego, zapewnianie odpowiednich warunków technicznych oraz instytucjonalnych dla zwiększania poziomu inwestycji, a także wsparcie dla zmian w strukturze wytwarzania PKB oraz zatrudnienia. Taka strategia rozwojowa, oznacza konieczność ponownego spojrzenia na Polską przestrzeń, problematykę rozwoju regionalnego i politykę regionalną rozumianą, jako instrument realizacji celów rozwojowych kraju zdefiniowanych w odniesieniu do przestrzeni. Potrzeby szybkiego rozwoju wymagają skoncentrowania uwagi polityki regionalnej na optymalnym wykorzystaniu potencjałów rozwojowych poszczególnych regionów dla powodzenia strategii ogólnorozwojowej. Drugi rozdział, prezentuje wpływ przedsiębiorców zagranicznych na rozwój regionalny.
Rozdział V, w pracy analizowano źródła finansowania inwestycji w infrastrukturę publiczną w gminie. Przedmiotem badań był budżet oraz plany inwestycyjne gminy Ostrów Mazowiecki. Analizy źródeł finansowania inwestycji dokonano na podstawie danych z Urzędu Gminy, w szczególności były to sprawozdania z wykonania budżetu. Na gminie ciąży obowiązek realizacji inwestycji w sferze komunalnej, infrastruktury technicznej, utrzymania dróg oraz infrastruktury społecznej a szczególnie: w zakresie oświaty, kultury, sportu i rekreacji. Podejmowane były działania inwestycyjne związane z infrastrukturą techniczną i społeczną. Rozwój infrastruktury w gminie napotykał wiele problemów, głównie związanych z pozyskiwaniem środków finansowych oraz wyborem priorytetów do finansowania. Liczba i zakres prowadzonych inwestycji infrastruktury publicznej uzależniona była od nakładów potrzebnych na ich realizację. Rozdział IV, w artykule przedstawiono główne założenia rozwoju polskich przedsiębiorstw przemysłu drzewnego w oparciu o transfer wiedzy naukowej. Dziś transfer wiedzy i innowacyjnych technologii przybiera różne oblicze. Z jednej strony przedsiębiorstwa mają do dyspozycji źródła zewnętrzne jak: firmy doradcze, patenty, publikacje czy współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi. Natomiast z drugiej strony coraz chętniej korzystają ze współpracy z uczelniami wyższymi, w tym biorąc udział w konferencjach i szkoleniach, możliwości zamawiania ekspertyz i opinii technicznych, możliwości rozwiązywania problemów technologicznych w ramach zamawianych prac dyplomowych czy udziale w konsorcjach naukowo-przemysłowych. Zdaniem autorów właśnie ta ostatnia ścieżka współpracy jest najbardziej efektywna ze względu na obopólne korzyści płynące z długoterminowej, opartej na wzajemnym doświadczeniu współpracy. W pracy przedstawiono również studium przypadku – kilka przykładów form współpracy przemysłu drzewnego z Wydziałem Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prowadzonych działań na rzecz rozwoju badań naukowych i ich wypływu na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw. Rozdział VII, wnioski i analizy, próbą odpowiedzi na pytania: - Jakie działania regulacyjne i kontroli wprowadzono i/lub zamierza się jeszcze wprowadzić, aby uniknąć powtórzenia sytuacji z lat 2007-2008 w Polsce i innych krajach? - Jak rozwija się rynek OTC w Polsce na tle innych krajów europejskich, głównie krajów Europy Środkowo-Wschodniej?
W szczególności adresujemy do środowiska akademickiego oraz świata biznesu.
BEZPŁATNE powiadomienia e-mail!
Kliknij tutaj aby otrzymywać mailem informacje o Promocji dnia i nowościach w Księgarni eGospodarka.pl. |
Twoje narzędziaZakupy i usługiOferty pracyPodaj szczegóły pracy jakiej szukasz (zawód, miasto, stanowisko, itp.) lub wybierz branżę. |
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy |
Copyright © Kasat Sp. z o.o.